Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Zamknij

ATERIMA MED - opieka Niemcy, praca, opiekunka osób starszych Zadzwón do nas dzisiaj: tel. 12 297 66 55
Serwis dla poszukujących pracy

Jak szybko i skutecznie uczyć się języka niemieckiego?

Chcę pracować jako opiekunka
k2.png

Jest wiele osób, które chciałyby wyjechać do Niemiec jako opiekunki osób starszych i mają doświadczenie w tym zawodzie, ale nie mówią po niemiecku. Jeśli jesteś jedną z nich, koniecznie przeczytaj nasze porady – dzięki nim Twoja nauka może stać się znacznie bardziej skuteczna.


Wyznaczaj sobie zadania

Na początek koniecznie trzeba zadać sobie pytanie o to, czego i po co chcemy się nauczyć. Trzeba wyznaczyć sobie cel i czas, w jakim chcemy go osiągnąć. Bardzo ważne, by były to konkretne postanowienia – mało skuteczne będą założenia typu: „Nauczę się niemieckiego tak szybko, jak to tylko możliwe”. Zdecydowanie łatwiej będzie wywiązać się z mniejszych, ale jasno określonych zadań – np. „W tydzień nauczę się odmiany sein, haben, müssen i können”. Jeśli ktoś lubi uczyć się z książek, to może postawić sobie za cel „przerobienie” w danym czasie części materiału – np. jednego rozdziału tygodniowo albo jednej strony dziennie.

Taki system nauki bardzo pomaga osobom, którym trudno uczyć się systematycznie albo mają tzw. słomiany zapał, ponieważ łatwo samego siebie wtedy rozliczyć z efektów, a każde wykonanie „zadania” daje ogromną satysfakcję i jednocześnie motywuje do dalszej pracy.


Podręczniki nie zawsze najlepszym wyjściem

Metod uczenia się języków obcych jest tyle, ile samych uczniów – każdy musi wybrać taki sposób nauki, który najbardziej odpowiada jego oczekiwaniom i najlepiej sprawdza się w praktyce. Tradycyjne podręczniki do nauki języka zdecydowanie nie są dla wszystkich, więc nie warto zmuszać się do kolejnych rozdziałów, jeśli tak podana wiedza „nie wchodzi” do głowy.

Trzeba też pamiętać o tym, że podręczniki pisane są dla wszystkich i zazwyczaj poświęcają tyle samo uwagi różnym umiejętnościom. W efekcie mogą się one okazać nietrafione w przypadku osób, chcących podszkolić się z danego obszaru języka. Często tak się zdarza w wypadku opiekunek, które szukają słówek związanych z codziennym życiem i chcą przede wszystkim szybko poprawić umiejętność mówienia i rozumienia. W takiej sytuacji rozdziały na temat choćby trzęsień ziemi czy ćwiczenia wymagające pisania listów z wakacji okażą się mało przydatne.


Specjalne kursy niemieckiego dla opiekunek

Wszystkim kandydatkom do pracy w opiece polecamy przede wszystkim kursy i lekcje przygotowane specjalnie dla opiekunek, ponieważ zawierają one słówka i zwroty potrzebne na co dzień w tego typu pracy. Taki właśnie kurs dostępny jest bezpłatnie na naszej stronie w zakładce „Niemiecki dla opiekunek”. Zamieszczone w nim lekcje zawierają dialogi pani Doris i jej opiekunki z Polski – Basi, dzięki którym poznajemy nie tylko różne typowe sytuacje i rozmowy między podopieczną a jej opiekunką, ale także charakterystyczne dla Niemiec tradycje i zwyczaje. Cały czas tworzymy kolejne lekcje, o których informujemy w specjalnym newsletterze. Dzięki temu wszystkie zainteresowane nim osoby mogą bardzo szybko dowiedzieć się, że w naszym serwisie pojawiła się już nowa lekcja. Aby otrzymywać nasz newsletter, wystarczy wysłać swoje zgłoszenie na adres lekcje@aterima.pl.


Wybierz swoją metodę

Poniżej przedstawiamy sprawdzone rady i wskazówki, które pomogą skuteczniej i szybciej uczyć się języka niemieckiego.

Metody dla osób początkujących:

 • Oglądaj bajki po niemiecku – zwłaszcza te dla młodszych dzieci! Ich język musi być na tyle prosty a fabuła jasna, by zrozumiały je nawet kilkulatki. Dzięki temu możesz poznawać podstawowe słowa oraz krótkie, nieskomplikowane gramatycznie zdania. Poza tym, w bajkach łatwo zorientować się w akcji – nawet jeśli nie zna się użytych w niej słów – ponieważ bohaterowie bardzo dobrze przekazują emocje i co więcej, prawie zawsze pokazywane są rzeczy, o których mowa.

 • Słowa trudne do zapamiętania warto zapisywać na samoprzylepnych karteczkach, które następnie przyklejamy w widocznych miejscach – np. na szafkach w kuchni lub na lustrze w łazience. Dzięki temu często będziemy na nie spoglądać i trudne słówka szybko się utrwalą.

 • Jak najczęściej ustawiaj głośno niemieckojęzyczne kanały telewizyjne i radiowe. Ta metoda przynosi dobre efekty nawet wtedy, gdy oprócz słuchania wykonujesz również inne czynności np. sprzątasz czy gotujesz. Chodzi o to, by „osłuchać się” z językiem, dzięki czemu łatwiej można zrozumieć język mówiony i nauczyć się właściwego akcentu.

 • Rozszerzaj swoje słownictwo z przyjemnością! Jeśli lubisz jakieś niemieckie piosenki, odszukaj w internecie ich teksty i przetłumacz je. Tak poznane nowe słowa łatwiej zapadną w pamięć – zwłaszcza jeśli będziesz je podśpiewywać.


Metody dla osób zaawansowanych:

 • Staraj się od czasu do czasu myśleć po niemiecku. Kiedy więc np. planujesz w myślach, co kupisz w sklepie albo co będziesz robić jutro, spróbuj te same zdania układać „w głowie” po niemiecku. Jeśli masz problem z danym słówkiem lub konstrukcją gramatyczną – sięgaj do słownika i książek. To ćwiczenie bardzo poprawia umiejętność płynnego budowania zdań.

 • Czytaj po niemiecku! Nie muszą to być skomplikowane artykuły czy powieści – warto zacząć od np. niemieckiej prasy dla kobiet lub lekkich opowiadań. Najlepiej używać własnych książek i gazet, bo można w nich podkreślać nieznane słowa i potem obok zapisywać ich znaczenie.

 • Zawsze miej przy sobie zeszyt lub notatnik, w którym można w każdej chwili zapisać zasłyszane słowa, których znaczenia nie znasz. Dzięki temu nic Ci nie umknie.


O tym pamiętaj podczas nauki:

 • ucz się na głos!

 • kluczem do zapamiętywania jest częste powtarzanie;

 • najważniejsza jest systematyczność – poświęcaj na naukę co najmniej 20 min dziennie;

 • jeśli zamierzasz uczyć się np. przez kilka godzin, koniecznie rób sobie przerwy (5-10 min co godzinę) – dzięki temu więcej zapamiętasz i łatwiej będzie Ci się skupić;

 • unikaj tworzenia list słówek, które potem starasz się zapamiętać. Lepiej uczyć się nowych wyrazów poprzez stosowanie ich w zdaniach;

 • jeśli masz okazję do rozmowy po niemiecku – wykorzystaj ją! Nie bój się mówić, nawet jeśli masz problem z budowaniem zdań, bo tylko tak wyćwiczysz płynne posługiwanie się językiem w mowie.

Które z opisanych metod uważacie za najskuteczniejsze? A może znacie inne sposoby? Czekamy na Wasze pomysły - można zamieszczać je w komentarzach poniżej :)

Oprac. CT

Komentarze
 • malgorzata2014-11-06 20:13:48

  Mieszkam w DE od roku chodziłam na kurs niemieckiego zdałam B1.Teraz w obecnej chwili robie Berufbezogen. Najwazniejsze to codziennie uczyc sie i utrwalac. Ja ogladam duzo telewizji i czytam bajki dla dzieci i tak się uczę.pozdrawiam Gosia

 • Redakcja serwisu2014-10-21 14:47:54

  Droga Jolu,
  to, co możemy podpowiedzieć: polecamy odrobinę cierpliwości i systematyczność w nauce:)
  specjalnie dla opiekunów, którzy chcą nauczyć się języka niemieckiego, przygotowaliśmy internetowy kurs języka niemieckiego. są tam przydatne dla opiekunów zwroty i wyrażenia, ćwiczenia oraz dialogi Pani Basi wraz z nagraniami audio. Lekcje są bezpłatne i można je pobrać (również w wersji do druku) na www.aterima-med.pl/niemiecki

  Ponadto jeśli jest Pani zainteresowana kursem stacjonarnym, zachęcamy do kontaktu na kursy@aterima-med.pl

  Powodzenia!

 • Jolka2014-10-21 11:52:50

  Chciałabym wyjechać do pracy w Niemczech ale nieznam języka. Mam doświadczenie ale nie wiem jak szybko można nauczyć się języka. Proszę o radę? Pozdrawiam

 • Redakcja serwisu2014-10-16 15:44:39

  Pani Wando,
  Prosimy o przesłanie numeru kontaktowego na opiekunki@aterima-med.pl - oddzwonimy!

  Zachęcamy też do skorzystania z naszego bezpłatnego kursu języka niemieckiego:)
  jest dostępny na www.aterima-med.pl/niemiecki.

 • Wanda2014-10-16 11:14:48

  Również uczę się sama języka niemieckiego i jest to ciężka praca!Chciałabym wyjechać do Niemiec,by jeszcze popracować.
  Mam doświadczenie w pracy jako Opiekunka Osób Starszych,gdyż prawie 19 lat pracowałam we Włoszech .Znam język wloski.Mam 63 lata,lecz jestem energiczna,pracowita i uśmiechnięta,powiedzcie czy mam w ogóle szanse na taki wyjazd?

 • Jolanta2014-07-13 23:15:55

  Dawno temu zaczęłam się uczyć niemieckiego ,ale kurs był beznadziejny.Cały czas mam chęć jechać do Niemiec ,jako opiekunka.Tym bardziej że i opiekuńcza jestem i potrafię świetnie rozplanować prace w domu ,a doświadczenie mam w opiece nad chorą osobą w rodzinie.Chcę uczyć się Niemieckiego od podstaw i jechać do pracy do Niemiec.Jestem z Pruszcza Gdańskiego.Może byśmy uczyły się razem z ....kto chce?Mam 46 lat,pracuję.Jestem optymistyczna i kontaktowa.Pozdrawiam.

 • Monika2014-06-06 08:57:19

  Ja uczyłam się z kursów multimedialnych. Sa fajnie zrobione tak, że czytelne tak samo dla osob starszych jak i dla młodych. Umysl chlonie wiele bo stawiaja na efektywność. Mnie wystarczało 20 min dziennie i opanowałam tymi kursami zarówno niemiecki jak i włoski, na tyle, że moglam potem już jedynie sobie szlifować go w trakcie pracy. U mnie sprawdziły się kursy supermemo i myślę, że są najlepsze, bo wersja kursu jest do pobrania także na androida, więc mogłam mieć zawsze przy sobie. Życzę wszystkim powodzenia.

 • Benigna2014-06-17 18:47:10

  Ja pracuję od roku jako opiekunka, chociaż język znam słabo. Na początek dostawałam osoby leżące w takim stanie, że nie mówiły do mnie nic, co najwyżej Guten Tag Schwesta. Teraz mam babcię, która nie chce opieki i towarzystwa i siedzi cały czas sama, więc nie mam wiele okazji do kontaktu z językiem. Bardzo chętnie pouczę się z kimś , może przez skeypa?, albo pisząc emeil, zapraszam chętnych

 • danes132014-03-22 18:54:48

  Witam Dobrze jest wychwytywać słówka z niemieckich piosenek oraz oglądać teleturnieje.Ja uczę się języka samodzielnie i podobnie jak Paweł zaczęłam od kursu dla opiekunek.obecnie.Pracuję obecnie jako opiekunka i jestem zadowolona z efektów swojej nauki.Czytanie gazet równez daje dobre efekty.pozdrawiam wszystkich.Danka z Torunia.

 • Redakcja serwisu2013-12-16 11:12:47

  Anna - by z nami wyjechać, potrzebna jest komunikatywna znajomość języka niemieckiego.

  Język komunikatywny to taki, gdy rozumie Pani kierowane do Pani treści i w prosty sposób jest Pani w stanie na nie zareagować czyli np. odpowiedzieć prostym zdaniem. Może być ono krótkie, błędne gramatycznie, ale główny komunikat jaki chce Pani przekazać powinien być jasny dla odbiorcy. Proszę pamiętać, że nie musi Pani znać każdego słówka, które pada w pytaniu, ale umieć wyłapać te najważniejsze, tak aby wiedzieć o co jest się pytanym.

  Jeżeli chodzi o zakres słownictwa, to należy poruszać się w obrębie słownictwa związanego z opieką oraz dniem codziennym, tak aby móc swobodnie zareagować w sytuacjach, z którymi będzie się skonfrontowanym w trakcie pracy w Niemczech - np. poinformować o stanie zdrowia podopiecznego czy też dowiedzieć się, gdzie znaleźć potrzebny produkt w sklepie.

  Mamy nadzieję, że to wyjaśnienie Pani pomoże - pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Na podany adres e-mail zostanie wysłany link potwierdzający dodanie komentarza. Adres email nie będzie prezentowany na stronie.

Limit znaków 0/1000.

Copyright 2015 ATERIMA MED. ATERIMA MED wchodzi w skład Grupy ATERIMA.
Kopiowanie tekstów zabronione. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
opieka Niemcy, opiekunka osób starszych w Niemczech, praca opiekunka Niemcy, opieka nad osobami starszymi, oferty pracy za granicą, artykuły branżowe