Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Zamknij

ATERIMA MED - opieka Niemcy, praca, opiekunka osób starszych Zadzwón do nas dzisiaj: tel. 12 297 66 55
Serwis dla poszukujących pracy

Jak szybko i skutecznie uczyć się języka niemieckiego?

Chcę pracować jako opiekunka
k2.png

Jest wiele osób, które chciałyby wyjechać do Niemiec jako opiekunki osób starszych i mają doświadczenie w tym zawodzie, ale nie mówią po niemiecku. Jeśli jesteś jedną z nich, koniecznie przeczytaj nasze porady – dzięki nim Twoja nauka może stać się znacznie bardziej skuteczna.


Wyznaczaj sobie zadania

Na początek koniecznie trzeba zadać sobie pytanie o to, czego i po co chcemy się nauczyć. Trzeba wyznaczyć sobie cel i czas, w jakim chcemy go osiągnąć. Bardzo ważne, by były to konkretne postanowienia – mało skuteczne będą założenia typu: „Nauczę się niemieckiego tak szybko, jak to tylko możliwe”. Zdecydowanie łatwiej będzie wywiązać się z mniejszych, ale jasno określonych zadań – np. „W tydzień nauczę się odmiany sein, haben, müssen i können”. Jeśli ktoś lubi uczyć się z książek, to może postawić sobie za cel „przerobienie” w danym czasie części materiału – np. jednego rozdziału tygodniowo albo jednej strony dziennie.

Taki system nauki bardzo pomaga osobom, którym trudno uczyć się systematycznie albo mają tzw. słomiany zapał, ponieważ łatwo samego siebie wtedy rozliczyć z efektów, a każde wykonanie „zadania” daje ogromną satysfakcję i jednocześnie motywuje do dalszej pracy.


Podręczniki nie zawsze najlepszym wyjściem

Metod uczenia się języków obcych jest tyle, ile samych uczniów – każdy musi wybrać taki sposób nauki, który najbardziej odpowiada jego oczekiwaniom i najlepiej sprawdza się w praktyce. Tradycyjne podręczniki do nauki języka zdecydowanie nie są dla wszystkich, więc nie warto zmuszać się do kolejnych rozdziałów, jeśli tak podana wiedza „nie wchodzi” do głowy.

Trzeba też pamiętać o tym, że podręczniki pisane są dla wszystkich i zazwyczaj poświęcają tyle samo uwagi różnym umiejętnościom. W efekcie mogą się one okazać nietrafione w przypadku osób, chcących podszkolić się z danego obszaru języka. Często tak się zdarza w wypadku opiekunek, które szukają słówek związanych z codziennym życiem i chcą przede wszystkim szybko poprawić umiejętność mówienia i rozumienia. W takiej sytuacji rozdziały na temat choćby trzęsień ziemi czy ćwiczenia wymagające pisania listów z wakacji okażą się mało przydatne.


Specjalne kursy niemieckiego dla opiekunek

Wszystkim kandydatkom do pracy w opiece polecamy przede wszystkim kursy i lekcje przygotowane specjalnie dla opiekunek, ponieważ zawierają one słówka i zwroty potrzebne na co dzień w tego typu pracy. Taki właśnie kurs dostępny jest bezpłatnie na naszej stronie w zakładce „Niemiecki dla opiekunek”. Zamieszczone w nim lekcje zawierają dialogi pani Doris i jej opiekunki z Polski – Basi, dzięki którym poznajemy nie tylko różne typowe sytuacje i rozmowy między podopieczną a jej opiekunką, ale także charakterystyczne dla Niemiec tradycje i zwyczaje. Cały czas tworzymy kolejne lekcje, o których informujemy w specjalnym newsletterze. Dzięki temu wszystkie zainteresowane nim osoby mogą bardzo szybko dowiedzieć się, że w naszym serwisie pojawiła się już nowa lekcja. Aby otrzymywać nasz newsletter, wystarczy wysłać swoje zgłoszenie na adres lekcje@aterima.pl.


Wybierz swoją metodę

Poniżej przedstawiamy sprawdzone rady i wskazówki, które pomogą skuteczniej i szybciej uczyć się języka niemieckiego.

Metody dla osób początkujących:

 • Oglądaj bajki po niemiecku – zwłaszcza te dla młodszych dzieci! Ich język musi być na tyle prosty a fabuła jasna, by zrozumiały je nawet kilkulatki. Dzięki temu możesz poznawać podstawowe słowa oraz krótkie, nieskomplikowane gramatycznie zdania. Poza tym, w bajkach łatwo zorientować się w akcji – nawet jeśli nie zna się użytych w niej słów – ponieważ bohaterowie bardzo dobrze przekazują emocje i co więcej, prawie zawsze pokazywane są rzeczy, o których mowa.

 • Słowa trudne do zapamiętania warto zapisywać na samoprzylepnych karteczkach, które następnie przyklejamy w widocznych miejscach – np. na szafkach w kuchni lub na lustrze w łazience. Dzięki temu często będziemy na nie spoglądać i trudne słówka szybko się utrwalą.

 • Jak najczęściej ustawiaj głośno niemieckojęzyczne kanały telewizyjne i radiowe. Ta metoda przynosi dobre efekty nawet wtedy, gdy oprócz słuchania wykonujesz również inne czynności np. sprzątasz czy gotujesz. Chodzi o to, by „osłuchać się” z językiem, dzięki czemu łatwiej można zrozumieć język mówiony i nauczyć się właściwego akcentu.

 • Rozszerzaj swoje słownictwo z przyjemnością! Jeśli lubisz jakieś niemieckie piosenki, odszukaj w internecie ich teksty i przetłumacz je. Tak poznane nowe słowa łatwiej zapadną w pamięć – zwłaszcza jeśli będziesz je podśpiewywać.


Metody dla osób zaawansowanych:

 • Staraj się od czasu do czasu myśleć po niemiecku. Kiedy więc np. planujesz w myślach, co kupisz w sklepie albo co będziesz robić jutro, spróbuj te same zdania układać „w głowie” po niemiecku. Jeśli masz problem z danym słówkiem lub konstrukcją gramatyczną – sięgaj do słownika i książek. To ćwiczenie bardzo poprawia umiejętność płynnego budowania zdań.

 • Czytaj po niemiecku! Nie muszą to być skomplikowane artykuły czy powieści – warto zacząć od np. niemieckiej prasy dla kobiet lub lekkich opowiadań. Najlepiej używać własnych książek i gazet, bo można w nich podkreślać nieznane słowa i potem obok zapisywać ich znaczenie.

 • Zawsze miej przy sobie zeszyt lub notatnik, w którym można w każdej chwili zapisać zasłyszane słowa, których znaczenia nie znasz. Dzięki temu nic Ci nie umknie.


O tym pamiętaj podczas nauki:

 • ucz się na głos!

 • kluczem do zapamiętywania jest częste powtarzanie;

 • najważniejsza jest systematyczność – poświęcaj na naukę co najmniej 20 min dziennie;

 • jeśli zamierzasz uczyć się np. przez kilka godzin, koniecznie rób sobie przerwy (5-10 min co godzinę) – dzięki temu więcej zapamiętasz i łatwiej będzie Ci się skupić;

 • unikaj tworzenia list słówek, które potem starasz się zapamiętać. Lepiej uczyć się nowych wyrazów poprzez stosowanie ich w zdaniach;

 • jeśli masz okazję do rozmowy po niemiecku – wykorzystaj ją! Nie bój się mówić, nawet jeśli masz problem z budowaniem zdań, bo tylko tak wyćwiczysz płynne posługiwanie się językiem w mowie.

Które z opisanych metod uważacie za najskuteczniejsze? A może znacie inne sposoby? Czekamy na Wasze pomysły - można zamieszczać je w komentarzach poniżej :)

Oprac. CT

Komentarze
 • Redakcja serwisu2015-08-31 09:28:00

  Basia, skorzystaj z rad zawartych w tym artykule :)

 • Basia2015-08-28 15:28:21

  w jaki sposob mode podszlifowac moj troszke komunikatywny jez. niemiecki?

 • Basia2015-08-28 15:24:44

  Bardzo chciałabym sie nauczyc jez. niemieckiego i pracowac jako opiekunka mam juz doswiadczenie w opiece tylko moj niemiecki jest troszke slaby i w jaki sposob mogla bym go podszlifowac?

 • Zofia2015-08-12 22:05:40

  Witam Państwa.
  Korzystam z Państwa stron, w szczególności interesuje mnie j.niemiecki oraz wszelkie informacje dot,opieki nad osobami starszymi. Zawsze z niecierpliwością oczekuję następnej lekcji.
  Serdecznie pozdrawiam i dziękuję.

 • Redakcja serwisu2015-05-19 15:41:34

  Beata! Najważniejsze, że wytrwale uczysz się każdego dnia! Jeśli nie jesteś pewna swojego poziomu języka, to zgłoś się do nas. Podczas rekrutacji określimy na ile znasz język niemiecki :)

 • Beata2015-05-19 15:09:39

  Witam
  Ja mam problem z określeniem, jaki jest mój poziom wiedzy z języka. Kiedy tu czytam dialogi, to niektóre z nich są dla mnie całkiem zrozumiałe, ale mam braki w pojedynczych słowach, albo znam inne słowo na to samo znaczenie np. bedeuten. Państwo podajecie sposób uczenia się, robię tu jedną lekcję dziennie. I oczywiście powtarzam i powtarzam i powtarzam. To jest najważniejsze.

 • Helena2015-03-29 00:25:09

  Uczyłam się niemieckiego sama i nawet nieżle mi szło ale do póki nie wyjadę i nie będę go używała będzie to dla mnie język martwy

 • Redakcja serwisu2015-02-12 17:20:06

  Agnieszka - w pracy Opiekuna osób starszych liczy się zarówno doświadczenie, jak i język. Praktykę już masz, jeśli więc podszkolisz język, jak najbardziej masz szansę na pracę. :)

  A do nauki języka polecamy nasz bezpłatny kurs niemieckiego. Jest dostępny na: www.aterima-med.pl/niemiecki.

  Powodzenia i mamy nadzieję - do usłyszenia! :)

 • Agnieszka2015-02-12 09:05:37

  witam. mam 40 latbardzo chciałabym sie nauczyc jezyka i wyjechac do pracy do Niemiec...16 lat pracowałam w szpitalu bardzo duzo pomagałam pielegniarkom przy pacjentach, od mycia ,przebierania ,karmienie itd na oddziałach ortopedia,urologia . zaliczyłam pół roku opiekuna medycznego. praktyka w rodzinie , dodatkowo prywatnie tez zajmowałam sie starszymi ludzmi. Czy mam szanse na prace w niemczech jesli podszlifuje niemiecki?

 • malgorzata2014-11-06 20:13:48

  Mieszkam w DE od roku chodziłam na kurs niemieckiego zdałam B1.Teraz w obecnej chwili robie Berufbezogen. Najwazniejsze to codziennie uczyc sie i utrwalac. Ja ogladam duzo telewizji i czytam bajki dla dzieci i tak się uczę.pozdrawiam Gosia

Dodaj komentarz

Na podany adres e-mail zostanie wysłany link potwierdzający dodanie komentarza. Adres email nie będzie prezentowany na stronie.

Limit znaków 0/1000.

Copyright 2015 ATERIMA MED. ATERIMA MED wchodzi w skład Grupy ATERIMA.
Kopiowanie tekstów zabronione. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu
opieka Niemcy, opiekunka osób starszych w Niemczech, praca opiekunka Niemcy, opieka nad osobami starszymi, oferty pracy za granicą, artykuły branżowe