Porady i informacje praktyczne

Choroby podopiecznych

Choroba Parkinsona – część II: dieta

Prawidłowa dieta jest niezwykle ważna przy chorobach przewlekłych takich jak choroba Parkinsona. Przestrzeganie zasad żywieniowych nie zatrzyma choroby, ale może znacznie poprawić komfort życia i samopoczucie.
Czytaj

Choroba Parkinsona – część I: objawy i przebieg

Choroba Parkinsona jest postępującym, degeneracyjnym zaburzeniem neurologicznym, które występuje u około 6,3 miliona osób na całym świecie. Choroba Parkinsona ma charakter postępujący, co oznacza że z czasem coraz bardziej upośledza codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się więcej z naszego artykułu!
Czytaj

Otępienie w chorobie Alzheimera – objawy i fazy choroby

Mimo znacznego postępu medycyny w dalszym ciągu nie odkryto lekarstwa na Alzheimera, na którą na całym świecie choruje kilkadziesiąt milionów ludzi. Po zdiagnozowaniu objawów choroby Alzheimera u podopiecznego, jak najszybciej należy zastosować odpowiednia farmakoterapię (w zależności od fazy choroby) oraz zapewnić choremu opiekę, która jest w tym stanie kluczowa.
Czytaj

Otępienie w chorobie Alzheimera – jak rozpoznać chorobę?

Choroba Alzheimera (ang. Alzheimers Disease – AD) jest najczęstszą przyczyną otępienia na świecie. Typowe objawy to dominujące deficyty funkcji poznawczych, a zwłaszcza pamięci, zaburzenia zachowania, problemy z mową oraz narastające trudności w codziennym funkcjonowaniu.
Czytaj

Dieta w cukrzycy

Cukrzyca nazywana jest epidemią XXI wieku. Choruje na nią coraz więcej osób, zwłaszcza tych po 45. roku życia. Cukrzycę typu 2 można przez wiele lat skutecznie kontrolować, dzięki utrzymaniu odpowiedniej diety. Jak to zrobić? Oto kilka podstawowych zasad.
Czytaj

Nic nie bawi, nic nie cieszy, czyli depresja seniora

Depresja coraz częściej dotyka osoby w ostatniej dekadzie życia i znacznie pogarsza jego jakość, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci. Czy wiesz jak pomóc wtedy seniorowi?
Czytaj

Bez szans na poprawę, czyli syndrom MS

Stwardnienie rozsiane (MS) wywraca życie do góry nogami. Stopniowo i na zawsze odbiera sprawność ruchową. Walka toczy się o to, by opóźnić rozwój choroby.
Czytaj

Choroba Alzheimera - objawy i opieka

Do dziś nie odkryto przyczyny choroby Alzheimera, a także – pomimo postępu medycyny – nie wynaleziono skutecznego na nią lekarstwa. Na całym świecie na chorobę Alzheimera choruje kilkadziesiąt milionów ludzi.
Czytaj

Nietrzymanie moczu, czyli nerwica pęcherza moczowego

Nietrzymanie moczu określane jest też czasami nerwicą pęcherza moczowego. Najczęściej dotyka kobiety w podeszłym wieku. Skąd się bierze i jak sobie radzić z tą kłopotliwą dolegliwością?
Czytaj

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc

POChP to nieuleczalna choroba układu oddechowego. Według Światowej Organizacji Zdrowia zajmuje obecnie czwarte miejsce na liście najbardziej śmiercionośnych chorób. Częstszą przyczyną śmierci jest tylko zapalenie płuc, udar mózgu i zawał serca.
Czytaj