Jak szybko i skutecznie uczyć się języka niemieckiego?

Jest wiele osób, które chciałyby wyjechać do Niemiec jako opiekunki osób starszych i mają doświadczenie w tym zawodzie, ale nie mówią po niemiecku. Jeśli jesteś jedną z nich, koniecznie przeczytaj nasze porady – dzięki nim Twoja nauka może stać się znacznie bardziej skuteczna.

 

Wyznaczaj sobie zadania

Na początek koniecznie trzeba zadać sobie pytanie o to, czego i po co chcemy się nauczyć. Trzeba wyznaczyć sobie cel i czas, w jakim chcemy go osiągnąć. Bardzo ważne, by były to konkretne postanowienia – mało skuteczne będą założenia typu: „Nauczę się niemieckiego tak szybko, jak to tylko możliwe”. Zdecydowanie łatwiej będzie wywiązać się z mniejszych, ale jasno określonych zadań – np. „W tydzień nauczę się odmiany sein, haben, müssen i können”. Jeśli ktoś lubi uczyć się z książek, to może postawić sobie za cel „przerobienie” w danym czasie części materiału – np. jednego rozdziału tygodniowo albo jednej strony dziennie.

Taki system nauki bardzo pomaga osobom, którym trudno uczyć się systematycznie albo mają tzw. słomiany zapał, ponieważ łatwo samego siebie wtedy rozliczyć z efektów, a każde wykonanie „zadania” daje ogromną satysfakcję i jednocześnie motywuje do dalszej pracy.

 

Podręczniki nie zawsze najlepszym wyjściem

Metod uczenia się języków obcych jest tyle, ile samych uczniów – każdy musi wybrać taki sposób nauki, który najbardziej odpowiada jego oczekiwaniom i najlepiej sprawdza się w praktyce. Tradycyjne podręczniki do nauki języka zdecydowanie nie są dla wszystkich, więc nie warto zmuszać się do kolejnych rozdziałów, jeśli tak podana wiedza „nie wchodzi” do głowy.

Trzeba też pamiętać o tym, że podręczniki pisane są dla wszystkich i zazwyczaj poświęcają tyle samo uwagi różnym umiejętnościom. W efekcie mogą się one okazać nietrafione w przypadku osób, chcących podszkolić się z danego obszaru języka. Często tak się zdarza w wypadku opiekunek, które szukają słówek związanych z codziennym życiem i chcą przede wszystkim szybko poprawić umiejętność mówienia i rozumienia. W takiej sytuacji rozdziały na temat choćby trzęsień ziemi czy ćwiczenia wymagające pisania listów z wakacji okażą się mało przydatne.

 

Specjalne kursy niemieckiego dla opiekunek

Wszystkim kandydatkom do pracy w opiece polecamy przede wszystkim kursy i lekcje przygotowane specjalnie dla opiekunek, ponieważ zawierają one słówka i zwroty potrzebne na co dzień w tego typu pracy. Taki właśnie kurs dostępny jest bezpłatnie na naszej stronie w zakładce „Niemiecki dla opiekunek”. Zamieszczone w nim lekcje zawierają dialogi pani Doris i jej opiekunki z Polski – Basi, dzięki którym poznajemy nie tylko różne typowe sytuacje i rozmowy między podopieczną a jej opiekunką, ale także charakterystyczne dla Niemiec tradycje i zwyczaje. Cały czas tworzymy kolejne lekcje, o których informujemy w specjalnym newsletterze. Dzięki temu wszystkie zainteresowane nim osoby mogą bardzo szybko dowiedzieć się, że w naszym serwisie pojawiła się już nowa lekcja. Aby otrzymywać nasz newsletter, wystarczy wysłać swoje zgłoszenie na adres lekcje@aterima.pl.

 

Wybierz swoją metodę

Poniżej przedstawiamy sprawdzone rady i wskazówki, które pomogą skuteczniej i szybciej uczyć się języka niemieckiego.

Metody dla osób początkujących:

 • Oglądaj bajki po niemiecku – zwłaszcza te dla młodszych dzieci! Ich język musi być na tyle prosty a fabuła jasna, by zrozumiały je nawet kilkulatki. Dzięki temu możesz poznawać podstawowe słowa oraz krótkie, nieskomplikowane gramatycznie zdania. Poza tym, w bajkach łatwo zorientować się w akcji – nawet jeśli nie zna się użytych w niej słów – ponieważ bohaterowie bardzo dobrze przekazują emocje i co więcej, prawie zawsze pokazywane są rzeczy, o których mowa.

 • Słowa trudne do zapamiętania warto zapisywać na samoprzylepnych karteczkach, które następnie przyklejamy w widocznych miejscach – np. na szafkach w kuchni lub na lustrze w łazience. Dzięki temu często będziemy na nie spoglądać i trudne słówka szybko się utrwalą.

 • Jak najczęściej ustawiaj głośno niemieckojęzyczne kanały telewizyjne i radiowe. Ta metoda przynosi dobre efekty nawet wtedy, gdy oprócz słuchania wykonujesz również inne czynności np. sprzątasz czy gotujesz. Chodzi o to, by „osłuchać się” z językiem, dzięki czemu łatwiej można zrozumieć język mówiony i nauczyć się właściwego akcentu.

 • Rozszerzaj swoje słownictwo z przyjemnością! Jeśli lubisz jakieś niemieckie piosenki, odszukaj w internecie ich teksty i przetłumacz je. Tak poznane nowe słowa łatwiej zapadną w pamięć – zwłaszcza jeśli będziesz je podśpiewywać.


Metody dla osób zaawansowanych:

 • Staraj się od czasu do czasu myśleć po niemiecku. Kiedy więc np. planujesz w myślach, co kupisz w sklepie albo co będziesz robić jutro, spróbuj te same zdania układać „w głowie” po niemiecku. Jeśli masz problem z danym słówkiem lub konstrukcją gramatyczną – sięgaj do słownika i książek. To ćwiczenie bardzo poprawia umiejętność płynnego budowania zdań.

 • Czytaj po niemiecku! Nie muszą to być skomplikowane artykuły czy powieści – warto zacząć od np. niemieckiej prasy dla kobiet lub lekkich opowiadań. Najlepiej używać własnych książek i gazet, bo można w nich podkreślać nieznane słowa i potem obok zapisywać ich znaczenie.

 • Zawsze miej przy sobie zeszyt lub notatnik, w którym można w każdej chwili zapisać zasłyszane słowa, których znaczenia nie znasz. Dzięki temu nic Ci nie umknie.


O tym pamiętaj podczas nauki:

 • ucz się na głos!

 • kluczem do zapamiętywania jest częste powtarzanie;

 • najważniejsza jest systematyczność – poświęcaj na naukę co najmniej 20 min dziennie;

 • jeśli zamierzasz uczyć się np. przez kilka godzin, koniecznie rób sobie przerwy (5-10 min co godzinę) – dzięki temu więcej zapamiętasz i łatwiej będzie Ci się skupić;

 • unikaj tworzenia list słówek, które potem starasz się zapamiętać. Lepiej uczyć się nowych wyrazów poprzez stosowanie ich w zdaniach;

 • jeśli masz okazję do rozmowy po niemiecku – wykorzystaj ją! Nie bój się mówić, nawet jeśli masz problem z budowaniem zdań, bo tylko tak wyćwiczysz płynne posługiwanie się językiem w mowie.

Które z opisanych metod uważacie za najskuteczniejsze? A może znacie inne sposoby? Czekamy na Wasze pomysły - można zamieszczać je w komentarzach poniżej :)

Oprac. CT

Dodaj komentarz

Na podany adres e-mail zostanie wysłany link potwierdzający dodanie komentarza. Adres e‑mail nie będzie prezentowany na stronie.
Renata:

Właśnie tego szukałam.Fantastyczne wskazówki.Zaczęłam się uczyć,ale nie "chciało wchodzić".Teraz jest o wiele łatwiej!!

Dagmara Roch:

Ja poszłam do szkoły językowej. Ogólnie miałam problem ze znalezieniem ale skorzystałam ze stronki langzie.pl i wybrałam taką, która miała bardzo w porządku opinie. Właśnie fajną opcją na tej stronie jest też to, że można sprawdzić od razu opinie o szkołach

Bogina:

Witam Dużo rad dajecie jak się uczyć , ale nie wszystkie osoby mają czas na oglądanie bajki.... itp. Mam już 65 lat , dużo zdrowia i energii od roku jestem w Niemczech. Nigdy nie uczyłam się j. niemieckiego. Kupiłam książkę " Blondynka na językach" ( z płytą)-Beaty Pawlikowskiej, przegrałam zawartość na MP-3 , słuchawkę do ucha. Nie interesowało mnie co ludzie powiedzą, widząc mnie idącą po chodniku i powtarzającą głośno. To był mój pierwszy kontakt z językiem. Można się nauczyć mówić i rozumieć po niemiecku. Warto kupić też rozmówki - Pomoc medyczna w Niemczech - helper . są b. potrzebne nie będzie się przecież powtarzało niepotrzebnych w danym czasie słówek. ale do nich zaglądam. (terminy medyczne). Pozdrawiam Was serdecznie

Irmina:

Witam serdecznie.\nKilkakrotnie wyjeżdżałam już do pracy jako opiekunka(na zastępstwo w czasie świąt) i radziłam sobie z podopiecznymi.Nie korzystałam z pośrednictwa firmy, tylko przez rekomendację znajomych.Podopieczni i rodzina wiedzieli że znajomość mojego języka jest na poziomie komunikatywnym.Bardzo miło to wspominam,ponieważ będąc juz na miejscu dowiedziałam sie że nie wystarczą tylko sztywne reguły język,sprzątanie ,gotowanie ,podawanie leków i pomoc podopiecznym w utrzymaniu higieny. Że trzeba mieć dużo serca i empatii w pracy ze starszymi schorowanymi ludźmi.W trakcie pobytu zobaczyłam że robię więcej niż powinnam,że można znaleźć przestrzen do wykorzystania-wspólnie śpiewać(miałam ze sobą komputer),grać w różne gry i poprostu zaprzyjaźnić się...Niestety nie mogę już tam wrócić...Teraz przeglądam oferty Waszej firmy i zastanawiam się ,czy mam szansę spróbowac skorzystać z ofert które proponujecie,oczywiście na Waszych warunkach i z tymi umiejętnościami, o których wspomniałam ?

ewa:

Witam .Mieszkam DE.Brdzo chcę się nauczyć j.niemieckiego

Redakcja serwisu:

Basia, skorzystaj z rad zawartych w tym artykule :)

Basia:

w jaki sposob mode podszlifowac moj troszke komunikatywny jez. niemiecki?

Basia:

Bardzo chciałabym sie nauczyc jez. niemieckiego i pracowac jako opiekunka mam juz doswiadczenie w opiece tylko moj niemiecki jest troszke slaby i w jaki sposob mogla bym go podszlifowac?\n

Zofia:

Witam Państwa.\nKorzystam z Państwa stron, w szczególności interesuje mnie j.niemiecki oraz wszelkie informacje dot,opieki nad osobami starszymi. Zawsze z niecierpliwością oczekuję następnej lekcji.\nSerdecznie pozdrawiam i dziękuję.

Redakcja serwisu:

Beata! Najważniejsze, że wytrwale uczysz się każdego dnia! Jeśli nie jesteś pewna swojego poziomu języka, to zgłoś się do nas. Podczas rekrutacji określimy na ile znasz język niemiecki :)

Beata:

Witam\nJa mam problem z określeniem, jaki jest mój poziom wiedzy z języka. Kiedy tu czytam dialogi, to niektóre z nich są dla mnie całkiem zrozumiałe, ale mam braki w pojedynczych słowach, albo znam inne słowo na to samo znaczenie np. bedeuten. Państwo podajecie sposób uczenia się, robię tu jedną lekcję dziennie. I oczywiście powtarzam i powtarzam i powtarzam. To jest najważniejsze.

Helena:

Uczyłam się niemieckiego sama i nawet nieżle mi szło ale do póki nie wyjadę i nie będę go używała będzie to dla mnie język martwy

Redakcja serwisu:

Agnieszka - w pracy Opiekuna osób starszych liczy się zarówno doświadczenie, jak i język. Praktykę już masz, jeśli więc podszkolisz język, jak najbardziej masz szansę na pracę. :)\n\nA do nauki języka polecamy nasz bezpłatny kurs niemieckiego. Jest dostępny na: www.aterima-med.pl/niemiecki.\n\nPowodzenia i mamy nadzieję - do usłyszenia! :)

Agnieszka:

witam. mam 40 latbardzo chciałabym sie nauczyc jezyka i wyjechac do pracy do Niemiec...16 lat pracowałam w szpitalu bardzo duzo pomagałam pielegniarkom przy pacjentach, od mycia ,przebierania ,karmienie itd na oddziałach ortopedia,urologia . zaliczyłam pół roku opiekuna medycznego. praktyka w rodzinie , dodatkowo prywatnie tez zajmowałam sie starszymi ludzmi. Czy mam szanse na prace w niemczech jesli podszlifuje niemiecki?

malgorzata:

Mieszkam w DE od roku chodziłam na kurs niemieckiego zdałam B1.Teraz w obecnej chwili robie Berufbezogen. Najwazniejsze to codziennie uczyc sie i utrwalac. Ja ogladam duzo telewizji i czytam bajki dla dzieci i tak się uczę.pozdrawiam Gosia

Redakcja serwisu:

Droga Jolu,\nto, co możemy podpowiedzieć: polecamy odrobinę cierpliwości i systematyczność w nauce:)\nspecjalnie dla opiekunów, którzy chcą nauczyć się języka niemieckiego, przygotowaliśmy internetowy kurs języka niemieckiego. są tam przydatne dla opiekunów zwroty i wyrażenia, ćwiczenia oraz dialogi Pani Basi wraz z nagraniami audio. Lekcje są bezpłatne i można je pobrać (również w wersji do druku) na www.aterima-med.pl/niemiecki\n\nPonadto jeśli jest Pani zainteresowana kursem stacjonarnym, zachęcamy do kontaktu na kursy@aterima-med.pl\n\nPowodzenia!

Jolka:

Chciałabym wyjechać do pracy w Niemczech ale nieznam języka. Mam doświadczenie ale nie wiem jak szybko można nauczyć się języka. Proszę o radę? Pozdrawiam

Redakcja serwisu:

Pani Wando,\nProsimy o przesłanie numeru kontaktowego na opiekunki@aterima-med.pl - oddzwonimy!\n\nZachęcamy też do skorzystania z naszego bezpłatnego kursu języka niemieckiego:)\njest dostępny na www.aterima-med.pl/niemiecki.

Wanda:

Również uczę się sama języka niemieckiego i jest to ciężka praca!Chciałabym wyjechać do Niemiec,by jeszcze popracować.\nMam doświadczenie w pracy jako Opiekunka Osób Starszych,gdyż prawie 19 lat pracowałam we Włoszech .Znam język wloski.Mam 63 lata,lecz jestem energiczna,pracowita i uśmiechnięta,powiedzcie czy mam w ogóle szanse na taki wyjazd?

Jolanta:

Dawno temu zaczęłam się uczyć niemieckiego ,ale kurs był beznadziejny.Cały czas mam chęć jechać do Niemiec ,jako opiekunka.Tym bardziej że i opiekuńcza jestem i potrafię świetnie rozplanować prace w domu ,a doświadczenie mam w opiece nad chorą osobą w rodzinie.Chcę uczyć się Niemieckiego od podstaw i jechać do pracy do Niemiec.Jestem z Pruszcza Gdańskiego.Może byśmy uczyły się razem z ....kto chce?Mam 46 lat,pracuję.Jestem optymistyczna i kontaktowa.Pozdrawiam.\n