Chcesz mieć spokój? Sprawdź pośrednika

Po raz pierwszy szukasz pracy za granicą i nie wiesz, na co zwracać uwagę, by nie dać się oszukać? Przygotowaliśmy porady dla tych z Was, które jeszcze nie mają doświadczenia i chcą uniknąć przykrych niespodzianek podczas wyjazdu.


Zanim wyjedziesz

Poniżej prezentujemy najważniejsze kryteria, jakimi trzeba się kierować przy wyborze firmy oferującej pracę Opiekunkom. Zostały one sformułowane na podstawie kilkuletniego praktycznego doświadczenia naszej firmy. Niespełnienie któregoś z warunków nie przekreśla firmy, ale powinno dać do myślenia wszystkim zainteresowanym jej ofertą.

Legalnie działająca firma musi mieć zgłoszoną działalność gospodarczą. Należy zweryfikować wpis w ewidencji działalności gospodarczej lub w Krajowym Rejestrze Sądowym. Tam znajdują się informacje o tym, jak długo dana firma działa, a także, czy posiada własne biuro.

Sprawdź certyfikat! W Polsce legalne wyjazdy do pracy za granicą mogą organizować jedynie licencjonowane firmy, czyli takie, które są wpisane do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (lista znajduje się na stronie www.kraz.praca.gov.pl).

Ogłoszenie rekrutacyjne powinno zawierać adres siedziby firmy. Jeżeli podano tylko numer komórkowy, zadzwoń i wymagaj podania dokładnego adresu firmy.

Dowiedz się, czy firma zawarła umowę z zagranicznym pracodawcą. Powinnaś także ustalić, czy firma wysyłała już wcześniej ludzi do pracy za granicą. Przed podpisaniem kontraktu warto pozyskać opinie o potencjalnym pracodawcy (znajomi, internet).


Co jest ważne w dokumentach?

Podpisanie umów powinno się odbyć w siedzibie firmy, a nie drogą korespondencyjną. Przeczytaj dokumenty bardzo uważnie. Muszą zawierać szczegółowe informacje o miejscu pracy, okresie zatrudnienia, rodzaju pracy, jej warunkach oraz wysokości wynagrodzenia.

Unikaj podmiotów i osób proponujących Ci otwarcie własnej działalności gospodarczej.

Sprawdź, czy wynagrodzenie, które oferuje firma, jest kwotą netto. Wielu pośredników, aby zwiększyć atrakcyjność swoich ofert posługuje się kwotami brutto, a to może Cię zmylić.

Nie ufaj tym firmom, które oferują wynagrodzenie znacznie wyższe niż w ofertach innych firm na porównywalnych stanowiskach.


Zadbaj o swoje ubezpieczenie!

Poprawnie zawarte umowy nakładają na firmę obowiązek odprowadzania z wynagrodzenia składek na Twoje ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne (w tym emerytalne).Upewnij się, czy pracodawca, z którym planujesz wyjazd za granicę, zapewnia swoim pracownikom poświadczone przez ZUS druki A1 (dawniej: E-101). To bardzo ważne, ponieważ są one jedynym potwierdzeniem faktu, że pracujesz legalnie za granicą. Jeżeli firma tego nie zapewnia, musi mieć coś do ukrycia.

Firma, która wysyła Cię do pracy za granicę, powinna dostarczyć Ci kartę Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wydawaną przez NFZ. Taka karta pozwala korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej za granicą oraz potwierdza, że pracodawca opłaca składki na Twoje ubezpieczenie zdrowotne.

Rzetelne firmy zaoferują także pakiet dodatkowego ubezpieczenia, które będzie chronić Cię przed kosztami leczenia. Dodatkowo warto dopytać o ubezpieczenie NNW i OC. 


Nigdy nie płać za znalezienie pracy

UWAGA: Wielu oszustów zarabia na naiwności i pośpiechu osób, które chcą jak najszybciej rozpocząć pracę za granicą. Pamiętaj, że nic nie chroni lepiej niż ostrożność i zdrowy rozsądek!

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o wyborze oferty, dobrze się zastanów, aby Twój wybór był trafiony. Życzymy sukcesów w poszukiwaniu pewnej pracy za granicą!

Oprac. MZ

Dodaj komentarz

Na podany adres e-mail zostanie wysłany link potwierdzający dodanie komentarza. Adres e‑mail nie będzie prezentowany na stronie.
Redakcja serwisu:

Mirosława - dziękujemy za Twój komentarz! Zachęcamy do korzystania z naszych bezpłatnych lekcji internetowych specjalnie dla Opiekunek osób starszych – z nimi łatwiej uczyć się niemieckiego, ponieważ mają wiele nagrań audio. Wszystkie lekcje dostępne są na www.aterima-med.pl/niemiecki. Pozdrawiamy!\n

Miroslawa Konieczna:

Witam,z zawodu jestem Pieleg.srodowis.,od paru lat nie pracuje w zawodzie.Bardzo lubię starszych ludzi,jako mloda dziewczyna podjelam prace na oddz\nGeriatrycznym,opiekowalam sie również moja ciężko chora na raka matka.,oraz ojcem.Nie znam j.niemieckiego.zaczelam sie uczyć.

anja:

czytając wpisy postanowiłam również napisać ,właśnie straciłam pracę i też myślę o tym, aby podjąć pracę w Niemczech jako opiekunka osób starszych, chodzę na wolontariat do DPS-u więc mniej więcej wiem jak wygląda praca z ludźmi chorymi, Jeśli chodzi o znajomość języka niemieckiego to znam podstawy, uczyłam się kiedyś ale nie używałam dawno ,ostatnio staram się przypominać słówka,czytam i nawet wiele rozumiem z tego co czytam ,ale kiedy do mnie dzwonią w celu weryfikacji języka jestem głucha, nie rozumiem co do mnie mówią, wierzę, że w bezpośrednim kontakcie zrozumiem więcej. Na początek chciałabym pojechać na zastępstwo ,gdyby ktoś dał mi szansę.

Sebastian:

A tak ogólnie to czego jeszcze można wymagać od legalnych firm wysyłających? wszystkiego! mamy jako poszukujący prace robić łaskę, nie płacić za pośrednictwo, wymagać takiej pracy aby po 2 miesiącach kupić mercedesa, wyżywienia, mieszkania dla siebie i rodziny, zapewnienia pracy dla męża, donoszenia lektyką do pracy , związków zawodowych i prawa do płatnego strajku

maryja:

Witam i serdecznie pozdrawiam.Obecnie przebywam w Grecji, gdzie od 4 lat pracuję na jednym mieszkaniu opiekując się sparaliżowaną , leżącą w łóżku babcią.Wcześniej w domu rodzinnym przez 6 lat opiekowałam się również sparaliżowanym tatą. Mam więc dużą praktykę w opiece,wiele cierpliwości dla ludzi chorych i do dania im dobrego serca. Jeżeli trzeba mogę otrzymać opinię od obecnych pracodawców.Kocham również bardzo zwierzęta.Ze względu na obecną sytuację jaka panuje w Grecji chciałabym znależć podobną pracę w Niemczech, gdzie byłabym bliżej domu.Kłopot w tym, że nie znam zupełnie języka niemieckiego, czy podołam opanować ten język nie wiem.

Jolanta:

Mieszkam na Majorce 12 lat i za miesiąc czyli w pażdzierniku wyprowadzam się do Niemiec Kolonia -Koeln w Hiszpani zrobiłam kurs opieki nad ludzmi niepełnosprawnymi i starszymi miałam praktykę w domu starców oraz mam dużą praktykę w szpitalu w Polsce jako salowa oraz referencje od dyrektora szpitala muszę się nauczyć języka nie znam nic ale chcę się uczyć i pracować jako opiekunka bo to lubię

Grażyna:

witam, czytam te komentarze i opinie z zaciekawieniem, gdyż jestem zdecydowana wyjechac po czasie do pracy, jako opiekunka; zaglądam tez na strone z bezpłatnym kursem nauki języka niemieckiego; nigdy nie miałam styczności z tym językiem, więc obawiam się, że troche czasu mi to pewnie zajmie....jakieś podpowiedzi może co do metod uczenia się? Mam 47 lat i znam jedynie niewielkie podstawy języka angielskiego oraz język rosyjski bo tego uczyłam sie w szkole...jestem pełna obaw jak ta nauka będzie mi szła, czy nie zniechęcę sie

bet:

szukam pracy jako opiekunka osoby starszej na mc czerwiec do niemiec ale z jezykiem kiepsko dopiero się uczę może na zastepstwo za kogoś mam 42 lata opekowałam sie moim tatą

maria:

szukam pracy jako opiekunka niemiecki podstawowy po kusie nadal sie ucze; bez nalogow kulturalna mila opikowalam sie w polsce dzieckiem od 3 m do4lat u obcych ludzi teras chce wyjechac i opekowac sie starszymi lubie prace w ogrodzie i pieski